U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja danas je između Republike Slovenije i Republike Hrvatske održana prva primopredaja posmrtnih ostataka 500 hrvatskih žrtava iz Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja.
„Unatoč mogućim podijeljenim reakcijama na preuzimanje ovih posmrtnih ostataka, ističem kako je ovo iznad svega humanitaran i civilizacijski čin jer svaka žrtva zaslužuje dostojanstven ukop“, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved koji je sudjelovao u primopredaji te istaknuo kako jasno osuđuje sve totalitarne režime – nacistički, fašistički i komunistički.
Prije primopredaje posmrtnih ostataka, ministar Medved položio je vijenac kod spomenika u Spomen-parku Dobrava u Mariboru, a kratki vjerski obred održao slovenski vojni vikar vlč. Matej Jakopič.
Ministar Medved i glavni ravnatelj Direktorata za vojne veterane i vojnu baštinu Slovenije Matjaž Ravbar potpisali zapisnik o primopredaji posmrtnih ostataka. Potom je hrvatski ministar simbolično na jedan od lijesova položio zastavu Republike Hrvatske te su prevezeni u Hrvatsku.
Doček u Hrvatskoj organiziran je na Graničnom prijelazu Macelj gdje je vojni ordinarij mons. Jure Bogdan predvodio molitvu i blagoslovio ljesove s posmrtnim ostacima žrtava.
Rezultat sustavnog, interdisciplinarnog i znanstveno utemeljenog pristupa
»Danas, nakon 80 godina, u Hrvatsku vraćamo posmrtne ostatke 500 Hrvata koje su partizanske jedinice pogubile u Sloveniji nakon Drugog svjetskog rata. Činimo to institucionalno i u suradnji s Republikom Slovenijom“, poručio je Medved te dodao da su žrtve ekshumirane iz četiri masovne grobnice na lokacijama s trase Križnog puta hrvatskih skupina od svibnja do jeseni 1945. Deset žrtava ekshumirano je u mjestu Trebče, 22 na lokaciji Podstenice/Rugarski klanci, 307 u Košnici pri Celju i 161 žrtva u Cerklju ob Krka.
Radi se isključivo o muškarcima, ubijenima pretežno u dobi od 18 do 40 godina, ali među njima ima i maloljetnika. Vidljivi su tragovi nasilne smrti odnosno prostrjelne rane i slomljene kosti, a za sve njih je na temelju osobnih, vjerskih predmeta i odjeće nedvojbeno utvrđeno da se radi o Hrvatima.
„Posmrtne ostatke ovih žrtava ekshumirali su slovenske kolege od 2013. do 2017. i do sada su bili pohranjeni u kosturnici na mariborskom groblju Dobrova“, kazao je ministar Medved te napomenuo da je preliminarno utvrđeno kako individualna identifikacija neće biti moguća zbog fragmentacije posmrtnih ostataka nastale protokom vremena. Najavio je da slijedi detaljna antropološka obrada posmrtnih ostataka, a potom i organizacija dostojanstvenog ukopa.
„I ovaj današnji čin rezultat je sustavnog, interdisciplinarnog i znanstveno utemeljenog pristupa koji smo uspostavili. Naše postupanje temelji se na Zakonu o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, čiju je provedbu nadležno Ministarstvo hrvatskih branitelja i Uprava za zatočene i nestale te na sporazumu sklopljenom između Hrvatske i Slovenije“, kazao je potpredsjednik hrvatske Vlade, dodavši da cijeli proces usmjerava Zajedničko međuvladino povjerenstvo, koje je na našu inicijativu ovo preuzimanje potvrdilo na sastanku u srpnju 2025. godine.
Na području Slovenije evidentirane još brojne lokacije masovnih grovnica
Tomo Medved zahvalio je Republici Sloveniji na suradnji i partnerstvu koje se nastavlja te dodao da su na području Slovenije evidentirane još brojne lokacije masovnih grobnica u kojima su, prema raspoloživim saznanjima, žrtve različitih narodnosti, zbog čega bez cjelovitih istraživanja nije moguće utvrditi točan broj ni čije su žrtve. Jedna od njih je Crngrob, čije je istraživanje u tijeku i gdje smo nedavno imali zajedničku aktivnost pregleda terena pretražnim psima HGSS-a, podsjetio je.
„Mi smo generacija koja je ostvarila san o samostalnoj i suverenoj Hrvatskoj, a sada izvršavamo našu moralnu obvezu prema onima koji su pogubljeni bez suda i presude, koji su desetljećima bili prešućivani i izbrisani iz javnog sjećanja“, istaknuo je Medved, poručivši da bez istine i suočavanja s prošlošću nema zrelog društva ni stabilne budućnosti.
Rješavanje sudbina osoba nestalih u Domovinskom ratu ostaje naš prioritet
„Zato nastavljamo institucionalno, sustavno i odgovorno tragati za grobištima iz Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, s napomenom da rješavanje sudbina osoba nestalih u Domovinskom ratu ostaje naš prioritet“, zaključio je.
Ministarstvo hrvatskih branitelja tijekom mandata Tome Medveda, u proteklih deset godina, provelo je više od 630 terenskih izvida te istražilo gotovo 100 lokacija u 16 županija, gdje su pronađeni i ekshumirani posmrtni ostaci najmanje 2300 žrtava.
Među lokacijama s najvećim brojem žrtava su jama Jazovka (814), Gračani u Zagrebu (294), predio ispred groblja Sv. Marije Magdalene u Gospiću (253), Prudnice-Brdovec (133), Tuškanac u Zagrebu (102), Macelj (84), Francikovac-Senj (57), Šuma Lešće u Zagrebu (55), Tomašica-Garešnica (53) i druge lokacije diljem Hrvatske.
Nastavljamo sustavno i odgovorno tragati za grobištima iz 2. svjetskog rata
Samo u ovoj godini provedena su terenska istraživanja na više lokacija u Splitsko-dalmatinskoj i Šibensko-kninskoj županiji te na području Grada Zagreba, pri čemu su pronađeni i ekshumirani posmrtni ostaci najmanje 113 žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, a kao što je najavio ministar hrvatskih branitelja, istraživanja se nastavljaju.
Današnjoj primopredaji posmrtnih ostataka u Sloveniji su, uz potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda i glavnog ravnatelja Direktorata za vojne veterane i vojnu baštimu Slovenije Matjaža Ravbara, bili i ravnateljica Uprave za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja Ana Filko, veleposlanik RH u Sloveniji Boris Grigić, te pripadnici počasne straže Slovenske vojske.


