Na adresu portala Stolac city pristiglo je priopćenje iz Stoca, kojim se ističe kako se oglašavaju s ciljem smirivanja tenzija u javnosti te pojašnjenja okolnosti nastalih proteklih dana, naglašavajući da je mural nastao iz iskrene emocije, ljubavi i pijeteta, a ne s namjerom izazivanja podjela.
Priopćenje prenosimo u cijelosti:
Demantiramo sve objave preko društvenih mreža da su Hrvati krivi za događanja i nemire u Stocu. Želimo posebno istaknuti da je mural na kružnom toku, posvećen Vukovaru, nastao je iz iskrene emocije, ljubavi i pijeteta prema žrtvama, s ciljem dostojanstvenog podsjećanja na stradanja i važnost očuvanja sjećanja.
Njegova izrada nije imala za cilj bilo koga uvrijediti ili provocirati, već isključivo odati počast. Mural na drugoj lokaciji nije bio u planu i njegovo iscrtavanje započelo je naknadno, dok je mural posvećen Vukovaru u međuvremenu, preko noći, oštećen. U tom kontekstu postavlja se pitanje zašto je došlo do njegovog uništavanja, uz podsjećanje kako mural posvećen Srebrenici u Stocu postoji dugi niz godina i nikada nije bio predmet vandalizma.
Naglašavamo kako se takav mural poštuje i prihvaća, ali se izražava zabrinutost zbog pojedinih natpisa koji ostavljaju prostor za različita tumačenja i mogu izazvati nelagodu među građanima. Što se tiče medijskih napisa i objava na društvenim mrežama, uz isticanje kako se odgovornost za nemire često jednostrano pripisuje jednoj strani.
Ne možemo se oteti dojmu da je cijela priča namjerno iskorištena i da su neki jedva čekali da dođe do problema.
Smatramo kako postoje indicije da su određene aktivnosti bile unaprijed pripremljene, što se vidi i po tome da su događaji snimani, a na licu mjesta bile su prisutne različite službene osobe, kao i javne osobe. Prema našim saznanjima, nitko od Hrvata iz Stoca nije lišen slobode, unatoč informacijama koje su se pojavile u javnosti.
Također, želimo pitati – ako već govorimo otvoreno na koga točno misle Bošnjaci Stoca kad u svome muralu spominju naziv “dušmani”? Takve stvari treba jasno reći, a ne ostavljati prostora za različite interpretacije koje samo dodatno dižu tenzije među ljudima koji u Stocu žive.
Na kraju još jednom naglašavamo – nije nam bila namjera nikoga uvrijediti ali isto tako nećemo šutjeti ako nas se lažno okrivljuje i sve se pokušava prikazati drugačije nego što stvarno jest.


