Lovačko društvo „Jarebica kamenjarka“ Stolac nedavno je na svojim stranicama objavilo fotografiju medvjeda koji se pojavio na području stolačkog lovišta, a kako ističu, ovo nije prvi put da je ova divljač viđena na ovom području, piše Stolac city.
Kanjon Radimlja, u kojem se nalazi potok Istup s prekrasnim vodopadima, osim turista sve češće privlači i divljač koja nije uobičajena za ovo lovište. Upravo zbog prirodnih uvjeta – brdskog i šumovitog terena koji je na pojedinim dijelovima ostao gotovo netaknut – ovo područje postalo je pogodno i za boravak medvjeda.
U proteklih nekoliko godina lovci iz Stoca sve češće bilježe susrete s ovom životinjom. Iako pojava medvjeda ne iznenađuje lovce, kod dijela mještana sjeveroistočnih predjela grada i općine Stolac izaziva zabrinutost i strah.
Najčešće se medvjedi pojavljuju na području kanjona Radimlje, naselja Ošanjići te šireg prostora koji se nadovezuje na brdsko-planinski masiv Hrguda. Upravo ta kombinacija nepristupačnog terena i očuvane prirode čini ovo područje privlačnim staništem.
Iz Lovačkog društva ističu kako do sada nisu evidentirane prijave štete na gospodarskim imanjima, niti napadi na stoku ili pčelinjake. Ipak, pojedini lovci navode da su se tijekom lovne sezone susretali s medvjedom, što kod njih izaziva određenu dozu opreza.
Za jedne je pojava medvjeda poseban doživljaj i potvrda očuvane prirode, dok za druge – posebice mještane koji se bave stočarstvom i pčelarstvom u Ošanjićima, Hodovu i naselju Ljuca – predstavlja potencijalnu prijetnju.
Prema važećim planovima gospodarenja lovištem Stolac, odstrel medvjeda je zabranjen. Iz Društva poručuju kako je prisutnost ove vrste divljači vrijednost za lokalni ekosustav, ali samo dok ne dolazi do štete ili ugrožavanja sigurnosti ljudi.
„Lijepo je imati i vidjeti medvjeda u lovištu, kao i sve druge vrste divljači kojima se ponosimo, ali isključivo dok ne ugrožava živote ljudi i imovinu mještana“, poručuju iz Lovačkog društva.


