Grad Stolac sudjeluje u obilježavanju prvog „Tjedna Hrvata izvan Republike Hrvatske“, manifestacije koja se od 25. do 31. svibnja održava u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji s ciljem povezivanja Hrvata iz domovine i iseljeništva te očuvanja hrvatskog identiteta, kulture i tradicije, piše Stolac city.
Stolac se na ovoj značajnoj manifestaciji predstavlja bogatom zbirkom knjiga, pjesama i monografija koje svjedoče o bogatoj povijesti, kulturi i identitetu ovoga kraja. Posebnu pozornost posjetitelja privlači i prezentacija tradicionalne hrane i pića karakterističnih za hercegovački kraj, čime se na poseban način promovira kulturna i gastronomska baština Stoca.

Uz kulturnu i gastronomsku ponudu, Stolac predstavlja i svoju prepoznatljivu manifestaciju „Stolačka tarča“, koju dodatno dočaravaju vitezovi u srednjovjekovnim odorama s mačevima, štitovima i drugim povijesnim rekvizitima, vraćajući posjetitelje u duh nekadašnjih vremena i bogate hercegovačke povijesti.
Bogat program manifestacije obuhvaća kulturne, znanstvene i društvene sadržaje – od izložbi, okruglih stolova i kazališnih predstava do susreta i predstavljanja hrvatskih zajednica iz cijeloga svijeta. Poseban dio programa održava se na Europskom trgu u Zagrebu kroz „Šetnicu kulture Hrvata izvan Republike Hrvatske“.

Stolac i Hercegovina tako su dio priče koja okuplja Hrvate iz brojnih zemalja svijeta, potvrđujući važnost zajedništva, očuvanja tradicije i povezanosti s domovinom.
Manifestacija „Tjedan Hrvata izvan Republike Hrvatske“ ove se godine održava prvi put, a ustanovljena je odlukom Hrvatskog sabora kao trajno nacionalno obilježavanje koje će se održavati svake godine u posljednjem tjednu svibnja.


