VIDEO| Je li ostavka Schmidta korak ka zatvaranju OHR-a?

Povezane vijesti

FOTO| Otvoren Sajam braniteljskoga poduzetništva

Ministarstvo za pitanja branitelja HNŽ-a i Referalni centar branitelj...

Vlada RH: 1800 stipendija studentima Hrvatima u BiH

Potpisivanje i dodjela ugovora o stipendiranju za 1800 studenata...

Bošković: Realno je očekivati pad cijena goriva u Bosni i Hercegovini

Nakon okvirnog sporazuma između Sjedinjenih Američkih Država i Irana...

Podijelite vijest

Nakon što je Christian Schmidt podnio ostavku na dužnost visokog predstavnika za BiH, otvorilo se pitanje njegova nasljednika, ali i budućnosti OHR-a u cjelini.

Sve su jači međunarodni glasovi kako 30 godina nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma BiH napokon treba preuzeti odgovornost za samu sebe bez međunarodnog tutorstva.

- Oglas-

Postoji plan
“Očigledno je da u postoji već plan od onoga što javnosti nagađa. Rekao bih da je to dio dogovora Washingtona i Moskve oko okončanja OHR-a. Ako se prisjetimo, uvjet da Rusija podrži visokog predstavnika je da se njegov mandat ograniči na godinu dana i da se ukinu bonske ovlasti. Rekao bih da je ovo put i prema jednom i prema drugome”, objasnio je za Radioteleviziju Herceg-Bosne novinar Zoran Krešić.

Moskva je još 2018. godine službeno zatražila zatvaranje OHR-a, a posljednjih mjeseci slični glasovi se sve jače čuju i na Zapadu.

“Visoki predstavnik je imperijalna funkcija i Schmidt je bio prvi VP koji je nastojao biti imperijalno uravnotežen prema tri politike u BiH. On je bio veliki kvalitativni pomak u odnosu na VP s početka 2000.-ih”, kaže Jakov Žižić.

Sugovornici RTV HB ocjenjuju kako je krajnje vrijeme za zatvaranje OHR-a.

“Mislim da je sazrelo vrijeme da međunarodni arbitar ode iz BiH. Ne bi pri tom posebno sudio Schmidta, ali ono što je njegov ured u Vijeće sigurnost slao je kao da je pisano u AID-u”, mišljenja je Krešić.

Imena
Ključno pitanje je i kako će ova ostavka utjecati na unutarnju političku dinamiku u našoj zemlji.

“Izvanjski intervencionizam nije doveo do samoodržive političke zajednice u BiH. No, što je alternativa? Je li alternativa naprasno ukloniti OHR koji je bio kvalitativna promjena u odnosu na ranije VP”, dodao je Žižić.

Schmidt je najavio i kako ostaje na dužnosti do izbora novog visokog predstavnika. Već se nagađa o imenima njegovih potencijalnih nasljednika.

“Najracionalnije bi bilo da ulogu visokog predstavnika preuzme Amerikanac i da stvari dovede do kraja. Vidjeli smo po Južnoj plinskog interkonekciji da se svi boje Amerikanaca i da nitko neće raditi nikakve gluposti”, zaključio je Krešić.

Međunarodni faktor kojeg utjelovljuju visoki predstavnici u proteklih 25 godina potpuno je poremetio osjetljive bh.političke odnose. Za štetu koju su nanijeli nitko neće odgovarati a konačan račun podržavanja unitarističkih deluzija naposljetku plaćaju svi građani BiH.

- Oglas 2 -
spot_img