Obilježava se 30 godina od genocida u Srebrenici, najvećeg masovnog zločina u Europi nakon Drugog svjetskog rata. 11. srpnja obilježava se kao Dan sjećanja na žrtve genocida kada su 1995. vojska i policija bosanskih Srba ubile više od 8 tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka.
Tisuće ljudi te brojni predsjednici država i vlada, među kojima i hrvatski premijer Andrej Plenković, stigli su na komemoraciju u Potočare.
Posebnu poruku solidarnosti s obiteljima žrtava poslao je britanski kralj Charles III. dok je glavni tajnik NATO-a Mark Rutte potvrdio kako Savez nakon intervencije kojom je osigurao kraj rata 1995. godine ostaje jamac sigurnosti BiH. Nizozemski ministar vanjskih poslova Caspar Veldkamp ponovio je ispriku svoje zemlje zbog neuspjeha njenih vojnika iz sastava mirovnih snaga UN da 1995. zaštite Srebrenicu od srpskog napada.
– Gorka je realnost da se ti zločini mogu ponoviti, upozorio je Veldkamp podsjetivši na ratove koji traju diljem svijeta od Ukrajine do Sudana.
Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt također je pozvao na očuvanje dostojanstva žrtava tako što će se pronaći ostaci još oko tisuću Srebreničana za kojima se i dalje traga i odlučno suprotstaviti svakom pokušaju nijekanja genocida. Dodao je kako je to najmanje što se može učiniti kada je već međunarodna zajednice propustila odlučnije djelovati ne bi li se zločini spriječili. Apelirao je i za očuvanje Daytonskog sporazuma kao temelja mira u BiH.
Minutom šutnje Hrvatski sabor u petak je odao počast žrtvama srebreničkog genocida u kojemu je prije 30 godina vojska i policija bosanskih Srba ubila više od osam tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka, nakon pada enklave koja je bila pod zaštitom UN-a.
Pozivam vas da minutom šutnje odamo počast žrtvama genocida u Srebrenici s iskrenim suosjećanjem za sve članove njihovih obitelji, pozvao je zastupnike potpredsjednik Sabora Furio Radin.
Von der Leyen je uputila poruku građanima Bosne i Hercegovine u kojoj ističe da je EU uz njih.


