Groblje mira: Obilježen Dan sjećanja i 80. obljetnica Bleiburga

Povezane vijesti

Bošković: Realno je očekivati pad cijena goriva u Bosni i Hercegovini

Nakon okvirnog sporazuma između Sjedinjenih Američkih Država i Irana...

Pogledajte plan radarskih kontrola za mjesec lipanj (6.) 2026.

Ministarstvo unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije objavilo je plan radarskih...

FOTO| U Bijelom Polju kod Mostara proslavljeno Srce Isusovo 2026.

Na Srce Isusovo – Patron bjelopoljske župe, 12. lipnja...

BIHAMK upozorava: Poslijepodne se očekuju gužve i zastoji na cestama diljem BiH

Prema informacijama kojima raspolaže Informativni centar BIHAMK-a, danas se prometuje uz povoljne uvjete...

Bošković i Knežević u Fokusu: Hrvati vole BiH, ali ne po mjeri Sarajeva

U novom izdanju političkog magazina "Fokus" na programu Radiotelevizije...

Podijelite vijest

Na Groblju mira, simbolu stradanja i spomena na žrtve, u subotu je pod pokroviteljstvom Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH obilježen Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih režima, te ujedno i 80. obljetnica stradanja hrvatskog naroda na Bleiburgu i Križnom putu, piše bljesak.info.

Na misnom slavlju na Bilima, između Širokog Brijega i Mostara, okupili su se brojni vjernici, posebno obitelji žrtava, te župe koje su već podigle križeve, kako bi molili za mir, čuvali sjećanje, te odali pijetet žrtvama Drugog svjetskog rata i poraća.

- Oglas-
Foto: Branka Soldo/Fena / Dan sjećanja na Groblju mira

Mjesto utjehe i sjećanja

Predstavnik Komisija HBK i BKBiH za hrvatski martirologij u hercegovačkim biskupijama fra Miljenko Stojić kazao je kako ovo mjesto ljudima mnogo znači i shvaćaju ga kao neko mjesto utjehe.

”To je najlakše vidjeti po onima koji tijekom čitave godine dolaze ovdje i traže križ svog pokojnika, gdje se pomole, često stave i krunicu što je vrlo znakovito, jer su i u Drugom svjetskom ratu naši bojovnici stavljali krunicu oko vrata i tako išli u borbu, a posebno nakon Drugog svjetskog rata mnoge su djevojke ostale bez svojih mladića, žene bez muževa, majke bez sinova i kćeri i sve su one bile u crnini, odnosno ‘žene u crnini’, koje su molile krunice i zato smo i pobijedili u Domovinskom ratu i zato smo kao narod zdravi”, kazao je Stojić.

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Marija Buhač istaknula je kako je pred predstavnicima vlasti iz reda hrvatskog naroda zadaća i čast braniti, odnosno ostati na putu koji su utrli branitelji i osigurati mir, slobodu, te bolju sutrašnjicu za sve koji danas žive, kao i za naraštaje koji dolaze.

”Pred nama je danas 20.000 križeva, na svakom od njih isklesano je po jedno ime, ime koje je utkano u slobodu našeg naroda, slobodu koju smo dužni čuvati i braniti, isto kao i imena branitelja iz Domovinskog rata. Svi oni položili su žrtvu boreći se za isti cilj i braneći iste vrijednosti, a na nama je da to nastavimo čuvati. Pamtimo, ali ne mrzimo, oprostimo, ali ne zaboravimo. Zaborav briše sve, a ni jedna od ovih žrtava utkanih u našu slobodu nikad ne smije biti zaboravljena”, kazala je Buhač.

Foto: Branka Soldo/Fena / Dan sjećanja na Groblju mira

50.000 križeva kao spomenik

Predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke Predrag Čović kazao je kako bi na ovom groblju trebalo biti ukupno oko 50.000 križeva.

”Naš cilj je da svi naši ljudi za koje znamo imenom i prezimenom dobiju svoj križ, a po konačnom projektu, to je broj od 50.000 križeva i to će biti monumentalan spomenik za sve naše ljude koji su dali svoj život kao polog za hrvatski narod u BiH. Na tom mjestu mi kao njihovi potomci imat ćemo priliku na neki način dati počast njima i njihovoj žrtvi, pogotovo jer se za mnoge od njih ne zna gdje su i kako stradali, ali naš cilj je da to obilježimo na dostojanstven način i to pokažemo budućim generacijama”, kazao je Čović.

Foto: Branka Soldo/Fena / Dan sjećanja na Groblju mira

Sveto misno slavlje predvodio je provincijal Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja Blažene Djevice Marije fra Jozo Grbeš, franjevac koji je dugo godina služio u hrvatskom iseljeništvu.

Program i misno slavlje svojom pjesmom uveličao je međugorski župni zbor ”Kraljica mira” pod vodstvom sestre Irene Azinović, a nakon misnog slavlja uslijedilo je zajedničko druženje.

- Oglas 2 -
spot_img